Agamy brodate są jaszczurkami pochodzącymi z Australii. Zamieszkują głównie pustynie, suche lasy oraz obszary porośnięte suchą roślinnością. Ich aktywność przypada na poranki i wieczory, kiedy to temperatura nie jest zbyt wysoka. Najgorętsze pory dnia spędzają w kryjówkach. Co więcej, dobrze znoszą spadki temperatur w nocy. Długość życia agamy brodatej to od 10 do nawet 15 lat! Co jeszcze warto wiedzieć o agamach brodatych? Sprawdź koniecznie!
Warunki utrzymania
Jeżeli w dużym terrarium utrzymujemy kilka osobników, musimy stale obserwować, czy któryś z nich nie przestaje przyjmować pokarmu i nie chudnie. Pamiętajmy, że nawet w dużych terrariach mogą występować problemy z dominacją, które powodują stres u agam, co z kolei może być powodem zaprzestania przyjmowania pokarmów. Samce warto utrzymywać pojedynczo, chyba że nasze terrarium jest sporych rozmiarów. W sezonie rozrodczym można utrzymywać razem kilka samic i jednego lub dwa samce. Natomiast małe agamy warto trzymać osobno, ze względu na częste incydenty agresji wśród młodych osobników.
Zadbajmy też o odpowiednie podłoże dla tych jaszczurek. Warto wybrać ręczniki papierowe lub np. gazety, które pozwalają w łatwy sposób utrzymać czystość. Nie poleca się natomiast żwirku dla kotów, podłoży z kukurydzy ani włókien kokosowych i chipsów drewnianych. W miejscach, które przeznaczone są do kryjówek, utrzymujmy odpowiednią wilgotność. Umieśćmy tam więc np. mech. Jeżeli kryjówką jest wydrążony pieniek, warto zamoczyć go lekko w wodzie.
Jako poidełka używajmy płaskich miseczek. Niemniej, prawidłowa ilość wody dostarczana jest często wraz z pożywieniem. Dwa razy w tygodniu warto w terrarium umieścić dużą miseczkę z wodą, by nasza agama mogła się wykąpać.
Ponadto obowiązkowym wyposażeniem terrarium jest oczywiście lampa, która emituje promieniowanie UV (np. Repti Glo 10.0, typu świetlówka) oraz lampa grzewcza. Lampę UV wymieniajmy co około pół roku. Odpowiednia temperatura dla agam oscyluje w granicach 27 stopni w chłodnym miejscu terrarium i 32 do 35 stopni pod lampą. W nocy temperatura powinna oscylować w granicach 21 stopni. W zimie można ją nieco obniżyć do 26-27 stopni, co zapewni lepsze wyniki hodowlane.
Nowe osobniki w hodowli wymagają około 3 do 4 miesięcy kwarantanny oraz 2 lub 3-krotnego badania kału w celu wykluczenia występowania pasożytów.
Żywienie
Młode osobniki karmimy codziennie małymi świerszczami, mączniakami, planktonem łąkowym czy zieleniną. Świerszcze trzeba oprószyć wapniem, a raz na tydzień również multiwitaminą (preparaty wapnia w proszku powinny zawierać nie mniej niż 30 % wapnia w suchej masie, wapń powinien być drobnocząsteczkowy).
Natomiast dorosłe osobniki można karmić co dwa dni głównie ciemnozielonymi częściami roślin, kwiatami mlecza czy innymi jadalnymi kwiatami takimi jak kwiaty cukinii. Raz na jakiś czas można podać również niektóre owoce. Dobrym pożywieniem dla dorosłych agam są też owady takie jak mączniaki, próchnojady, świerszcze, koniki polne, mole woskowe czy karaczany. Dorosłym agamom owady te można podawać dwa razy w tygodniu.
Przed podaniem owadów należy je nakarmić (tzw. gutloading) przynajmniej 24 godziny wcześniej, warzywami (marchewki, resztki warzywne z przygotowywania posiłków, otręby pszenne, owoce+preparat witaminowy), aby miały pełne przewody pokarmowe (na rynku znajdziemy też specjalne karmy dla świerszczy). W tym przypadku owady również powinny być oprószone wapniem. Samicom, które chcemy rozmnażać, raz w tygodniu można podać także oseski mysie.
Rozmnażanie
Okres godowy u agam ma miejsce na wiosnę, po 2-3 miesięcznym okresie niższych temperatur. Zimowy okres niższych temperatur (około 26 do 27 stopni) i krótszy, około 10-godzinny dzień świetlny zwiększa szansę na większą ilość potomstwa. W okresie godowym samice składają jaja od 3 do 5 razy. Odpowiednim podłożem jest głęboka warstwa wilgotnej ziemi. Zatrzymanie jaj występuje zazwyczaj m.in. wówczas, gdy samica nie ma zapewnionych warunków do ich składania, w tym, gdy występują niedobory żywieniowe (niedobór wapnia, witaminy D), brak światła UV lub wówczas, gdy nasza agama jest chora.
Samice agamy brodatej - składanie jaj
Samica może składać jaja zapłodnione lub niezapłodnione. Niekiedy dochodzi także do sytuacji wchłonięcia do organizmu kul żółtkowych. W tym ostatnim przypadku nie dojdzie do zniesienia jaj. Sytuacja ta nie jest powodem do niepokoju, chyba że dojdzie do zatrzymania kul żółtkowych.
Jak jednak rozpoznać, że samica chce składać jaja? Agama może zacząć drapać w podłogę lub narożniki ścian terrarium, jej brzuch zwiększy swoją objętość, a jajka mogą być wyczuwalne. Jeżeli zaobserwujemy zachowania wskazujące na chęć znoszenia jaj, należy zapewnić agamie spokój i bezpieczne miejsce. Po zniesieniu jaj agama przystąpi do ich zakopywania. Tutaj również warto umożliwić jej tę czynność.
Niemniej, czasami dochodzi do sytuacji groźnych dla życia naszego zwierzaka. Wówczas trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Do najpoważniejszych komplikacji należą:
- Zatrzymanie jaj,
- Zatrzymanie kul żółtkowych.
Najczęściej występujące choroby
Do najczęściej występujących chorób u agam brodatych zaliczamy MBD (metaboliczną chorobę kości, która wywołana jest przez niedobory żywieniowe i brak promieniowania UV), pasożyty wewnętrzne, w tym nicienie i kokcydia oraz różnego rodzaju urazy. Jeżeli więc zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu lub wyglądzie naszego pupila, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.