Dziś poświęcimy czas temu, co z pewnością rozwesela wielu z was – myszoskoczkom! Te małe stworzenia są nie tylko urocze, ale również stanowią doskonałych towarzyszy w życiu domowym. Jeżeli zastanawiasz się nad przyjęciem myszoskoczka do swojego domu, to dobrze trafiłeś. Dziś podzielimy się z wami kilkoma kluczowymi poradami dotyczącymi opieki, warunków utrzymania oraz żywienia.
Myszoskoczki - informacje ogólne
Myszoskoczki zwane również gerbilami to małe gryzonie pochodzące z obszarów Azji, Indii i północnej Afryki. W środowisku naturalnym zamieszkują obszary suche, półpustynne i tworzą duże kolonie. Żyją od 3 do 4 lat.
Warunki utrzymania
Z uwagi na to, że to towarzyskie zwierzęta, mogą być trzymane w parach jednopłciowych (dwie samice lub dwa samce). Można też trzymać samicę z samcem, jednak pod warunkiem, że osobniki te są wykastrowane. Myszoskoczki są zwierzętami aktywnymi, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiedniego środowiska. Dobrym miejscem dla myszoskoczków może być duże akwarium o wymiarach przynajmniej 80x40x40. Akwarium chroni naszych milusińskich przed przeciągami. Należy je przykryć pokrywą z dziurkami o wymiarach około 1 cm (najlepiej siatka ocynkowana o oczku o wymiarach 1 cm na 1 cm).
Pamiętajcie, aby zapewnić im także schronienie, gdzie będą mogły się schować i poczuć bezpieczne. Można postawić na ceramiczną donicę, drewniane podesty, gliniane doniczki, tekturowe tuby, mostki czy wydrążone kokosy. Myszoskoczki żyją w tunelach, dlatego niezwykle ważne jest, aby miały one odpowiedni do tworzenia tychże tuneli materiał. Podstawą podłoża w klatce mogą być odpylone trociny drzew liściastych (nigdy nie używajmy trocin drzew iglastych) lub naturalna ściółka konopna, lniana i sianko. Ściółki powinno być na dnie klatki dosyć sporo (około 20-30 cm). Dzięki temu nasze myszoskoczki będą mogły kopać i zagrzebywać się w ściółce. Ważne jest unikanie gazet, które mogą zawierać szkodliwą farbę drukarską.
Dodatkowymi istotnymi akcesoriami są zabawki, takie jak gałęzie drzew. Można wykorzystać także rolki po papierze toaletowym czy pojemniki na jajka. Trzeba pamiętać, że myszoskoczki mogą zniszczyć plastikowe i drewniane elementy gryzieniem.
Lokalizacja akwarium i kąpiele w piasku
W klatce niezbędne jest także odpowiedni pokarm oraz poidełko z wodą. Można również podawać wodę w miseczce jednak trzeba mieć na uwadze, iż myszoskoczki mogą ją zakopywać. Miejsce umieszczenia klatki w domu jest kwestią kluczową. Należy unikać miejsc narażonych na przeciągi czy ulokowania klatki blisko grzejników. Ekspozycja na przegrzanie lub intensywne światło słoneczne może negatywnie wpłynąć na zdrowie naszych podopiecznych.
Kolejnym ważnym elementem opieki nad myszoskoczkami są kąpiele piaskowe. Są niezbędne do utrzymania zdrowego stanu skóry i futra. Zaleca się umieszczanie w klatce pojemnika ze specjalnym piaskiem dostępnym sklepach zoologicznych. Unikaj piasku dla papug! Piasek pozostawiamy w klatce dwa razy w tygodniu przez 15 minut. Należy unikać pozostawiania piasku na stałe, aby zwierzaki nie traktowały kąpieliska jako kuwety.
Czyszczenie akwarium
Akwarium może być czyszczone co 4-5 dni. Jeżeli nasze zwierzaki mają dużo ściółki, można wymieniać tylko ⅓ podłoża raz w miesiącu. Zawsze sprawdzaj stan podłoża i dbaj o nie na bieżąco.
Zdrowe żywienie
Dobrze zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu myszoskoczków. Myszoskoczki są zwierzętami, które cenią sobie różnorodność w diecie. Podstawą ich jedzenia powinny być ziarna zbóż. Ciekawym dodatkiem do diety będą też całe kłosy zbóż, np. prosa senegalskiego, lnu czy makówki.
Oprócz tego myszoskoczki chętnie sięgają po suszone zioła, a także sianko. Większość z nich, w tym bazylię, melisę czy natkę pietruszki znajdziemy w sklepach. Możemy też dietę urozmaicić babką lancetowatą i szerokolistną, mniszkiem lekarskim, liśćmi malin, porzeczki czy suszonymi i liofilizowanymi warzywami i owocami przeznaczonymi dla zwierząt (bez cukrów, konserwantów i oleju). Siano natomiast powinno być ciągle dostępne. Wybierajmy sianka pachnące i niepylące.
Jeśli chcesz podać myszoskoczkom świeże owoce i warzywa, najlepiej zrobić to poza klatką, trzymając przysmaki w ręce. Jeżeli jednak świeże jedzenie trafia do klatki, upewnij się, że zostanie zjedzone szybko, a ewentualne resztki usuń maksymalnie następnego dnia, by uniknąć pleśni. Niektóre warzywa i owoce zawierają dużo cukru, z tego względu należy dawkować je oszczędnie i z głową. Dla myszoskoczków odpowiednia będzie większość nieprzetworzonych i niesłodzonych owoców i warzyw, jednak z kilkoma wyjątkami. Nie podawaj myszoskoczkom m.in. cebuli, pora, czosnku, surowych ziemniaków, rabarbaru czy awokado. Jeżeli nie jesteś pewien, czy myszoskoczek może spożywać dany produkt, nie podawaj go. Najlepiej wówczas zasięgnąć porady specjalisty.
Nasi milusińscy mogą też pałaszować gałązki drzew owocowych, brzozy, wierzby, leszczyny czy olchy, które umożliwiają im również ścieranie ząbków.
Nie należy podawać pokarmów wysokokalorycznych i niezdrowych przysmaków. W diecie powinno być więcej warzyw niż owoców. Dobrym źródłem białka w diecie są suszone owady, w tym mączniaki czy świerszcze obecne w specjalnych, dobrze zbilansowanych, dedykowanych karmach.
Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie miseczki z jedzeniem i wodą na podwyższeniu. To sprawi, że miseczki nie będą zasypywane ściółką. Wybierajmy miseczki ciężkie, ceramiczne z wysokim brzegiem.
Zabawy i aktywność fizyczna
Zapewnijcie swoim podopiecznym odpowiednią ilość zabawek, aby zachęcić ich do aktywności fizycznej. Do prawidłowego rozwoju myszoskoczki potrzebują też wybiegów poza swoim lokum. Regularnie sprawdzaj też stan zdrowia myszoskoczków, a w razie pytań, czy niepokojących zmian w zachowaniu lub wyglądzie zwierzaków, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym pupila.
Dajcie swoim zwierzakom miłość, troskę i odpowiednią opiekę, a wasze myszoskoczki z pewnością odwdzięczą się wam swoim urokiem i radością życia!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki dotyczące opieki, utrzymania i zdrowego żywienia myszoskoczków były dla was pomocne. Te urocze stworzenia zasługują na troskliwą i odpowiedzialną opiekę, a zrozumienie ich potrzeb jest kluczem do zapewnienia im zdrowego, szczęśliwego życia. Pamiętajcie, aby zagwarantować im odpowiednie warunki, dbając o ich aktywność fizyczną, socjalizację oraz dostęp do zróżnicowanej diety. Opieka nad myszoskoczkami to nie tylko obowiązek, ale również źródło radości i wzajemnej przyjemności. Nie zapomnijcie też o regularnych przeglądach myszoskoczków u lekarza weterynarii, a jeżeli zauważycie pogorszenie stanu zdrowia waszego zwierzaka, taki kontakt powinien być jak najszybszy!