Miękkie futerko, słodkie uszka i urzekające spojrzenie… króliki domowe są niezwykle uroczymi zwierzakami, na których towarzystwo decyduje się coraz więcej osób. Każdy właściciel tych przeuroczych stworzeń chce dla nich jak najlepiej, więc często poszukuje informacji na temat prawidłowego żywienia i pielęgnacji jeszcze zanim w jego domu pojawi się nowy, uszaty członek rodziny ;) Warto więc dokładnie zapoznać się z zasadami żywienia królików, po to, by nasi czworonożni przyjaciele żyli w pełnym zdrowiu.
Na co zwrócić uwagę podczas żywienia królików? Jakich zasad przestrzegać i jakiego pożywienia unikać w diecie? Zapraszamy Państwa do krótkiej, ale niezwykle ważnej lektury! 💙
Sianko jako podstawa diety królików oraz gałązki
Sianko jest bardzo ważnym składnikiem diety królików. To źródło włókna, które ułatwia trawienie. Króliki powinny mieć do niego niczym nieograniczony dostęp. Bardzo ważne w diecie królika są także trawa i zioła łąkowe oraz gałązki.
Gałązki, siano i trawa są nie tylko zdrowym smakołykiem, ale pomagają również w ścieraniu zębów. Pamiętajmy, że zęby u królika stale rosną. Jeżeli nie będzie on mógł ich ścierać, będą przerastać, a to doprowadzi do dyskomfortu i bólu u zwierzaka.
Woda - niezbędna w diecie każdego królika
Nic nie zastąpi naszym królikom wody. Każdy zwierzak powinien mieć do niej stały dostęp. Pamiętajmy też, by regularnie ją wymieniać. Czasami nasi milusińscy nie lubią pić z poidełek, wówczas najlepiej postawić im miseczkę z wodą w klatce.
Zioła - źródło witamin i składników odżywczych
Kwiaty, zielenina i liście zawierają wiele potrzebnych królikom składników odżywczych i wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jakie zioła podawać królikom?
- Babkę lancetowatą i szorstkolistną,
- mniszek lekarski,
- liście brzozy,
- melisę,
- chaber bławatek,
- liście malin,
- tymotkę łąkową,
- gwiazdnicę pospolitą,
- melisę,
- podagrycznik,
- pięciornik gęsi.
W mniejszych ilościach można podawać również pokrzywę, nagietka, stokrotkę, miętę, krwawnik, liście gruszy, liście porzeczki i truskawek oraz liście czernicy, a także bazylię czy skrzyp polny. Jako dodatek do diety można włączyć topinambur, korzeń cykorii i korzeń mniszka lekarskiego oraz lucernę.
Warto wiedzieć też, że zawartość wapnia w diecie królika powinna oscylować w granicach 0,5-1%. Zbyt duża podaż wapnia może powodować mineralizację i odkładanie się go w postaci kamieni w nerkach, drogach moczowych i pęcherzu. Jeżeli nasz królik ma stwierdzoną przez lekarza kamicę, warto ograniczyć podawanie mu m.in. jarmużu, brokułów, liści buraka, mięty, rzeżuchy, koniczyny, kwiatów krwawnika suszonego, a także korzeni cykorii.
Do ziół i warzyw, które mogą wspomóc leczenie, zaliczamy z kolei liście brzozy, tymotkę łąkową, skrzyp polny (jednak nie można podawać go zbyt często), chabra bławatka (kwiaty, liście, łodygi), ziele pokrzywy, stokrotkę polną, rumianek, gwiazdnicę pospolitą i liście lipy. Warto też nadmienić, że od czasu do czasu można podać korzeń i liście mniszka lekarskiego. Pomimo że mniszek ma sporo wapnia, zawiera też wiele cennych składników skutecznych w walce z kamicą i wspomaga pracę nerek, dlatego nie warto z niego całkowicie rezygnować. Trzeba jednak zachować umiar i ostrożność.
W ograniczonych ilościach można podawać wówczas również natkę pietruszki, seler naciowy, babkę lancetowatą, liście malin, cykorię zieloną i topinambur, a także, jabłka, paprykę oraz cukinię.
Dieta ta dotyczy jednak tylko królików mających problem z nadmiarem osadu. Zdrowe osobniki dobrze radzą sobie z wydalaniem wapnia, dlatego ich żywienie powinno być przede wszystkim zbilansowane, bogate w pełnowartościowy pokarm i wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakiej ilości i jak często podawać pupilom zioła, warto skonsultować się ze specjalistą prowadzącym nasze zwierzę.
Warzywa i owoce - podawać czy nie?
Warzywa są zalecane królikom, które nie mają problemu z ich trawieniem. Jeżeli takie dolegliwości występują u naszego pupila, warzywa traktujmy bardziej jako przysmak i podawajmy je jedynie od czasu do czasu.
Warzywa nie powinny stanowić więcej niż 15 procent diety naszego pupila. Można podawać:
- pietruszkę,
- marchewkę,
- buraka,
- słodką paprykę,
- cukinię,
- dynię,
- jarmuż,
- selera,
- bakłażana,
- ogórka,
- pomidora,
- rzodkiewkę,
- szparagi.
Okazjonalnie wraz z warzywami można podać zwierzakowi cykorię zieloną lub sałatę rzymską mini. Nie podawajmy natomiast sałaty lodowej i masłowej oraz kapusty.
Z owoców dozwolone są m.in.:
- banan,
- borówka,
- malina,
- truskawka,
- jabłko.
Powinny one być jednak tylko okazjonalnymi smakołykami. Owoce mają za zadanie jedynie urozmaicić dietę królików. Niestety, zawierają też sporą ilość cukru, a ten jest niepożądany w diecie naszych uszatych przyjaciół.
Pamiętajmy, aby nie podawać całych owoców i warzyw, a jedynie kawałek. Nie krójmy ich też zbyt drobno.
Granulat dla królików - czy jest niezbędny?
Granulat nie jest niezbędnym składnikiem diety królików. Pozwala on ją jedynie zbilansować i podaje się go zazwyczaj wtedy, gdy właściciel ma problem z doborem odpowiedniej dawki ziół do dawki żywieniowej. Zwróćmy uwagę jednak na to, czy wybrany granulat nie posiada w składzie zbóż i innych składników, które nie służą zdrowiu naszych pupili. Nie podawajmy go też zbyt dużo. Nie powinien on non stop gościć w misce naszego futrzastego przyjaciela.
Jakie produkty są szczególnie niewskazane w diecie królika?
Warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty dostępne w sklepach zoologicznych służą naszym uszatym pupilom, nawet jeśli na etykiecie znajdziemy informacje, że są dla nich przeznaczone.
Każdy właściciel królików powinien unikać podawania im:
- sepii i wapna do ścierania zębów,
- mieszanek witaminowych (przy prawidłowo zbilansowanej diecie są one zbędne),
- przysmaków dla królików (dropsów i produktów wysokoprzetworzonych),
- lizawek solnych,
- kolb, mieszanek ziaren.
A także:
- słodyczy, czekolady, resztek z obiadu,
- kwiatów domowych,
- ziemniaków,
- roślin szkodliwych,
- nabiału i produktów mlecznych,
- produktów zbożowych i piekarniczych, w tym pieczywa.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Pamiętajmy, że powyższe porady dotyczą tylko żywienia zdrowych zwierząt. Są to ogólne zasady, jakie powinni stosować właściciele królików. W zależności od wieku, stanu zdrowia, czy nawet rasy - króliki mogą potrzebować więcej lub mniej niektórych składników odżywczych, dlatego zalecenia dotyczące diety mogą się różnić.
Nie zapominajmy, że nieprawidłowy dobór produktów odżywczych może skutkować problemami zdrowotnymi, które nierzadko są ciężkie lub nawet niemożliwe do wyleczenia.
W celu dobrania prawidłowej diety dla swojego pupila warto skontaktować się z lekarzem weterynarii prowadzącym naszego uszatego przyjaciela.
On z pewnością pomoże nam dobrać odpowiedni sposób żywienia pupila! 🙂